Pandemia COVID-19 i jej dalekosiężne konsekwencje nadal rozwijają się na całym świecie i w naszej społeczności, normalne zatem jest, że każdy z Państwa doświadcza wpływu tego zjawiska na różne sfery swojego funkcjonowania:

  1. Na sferę emocji: trudne emocje takie jak : lęk, strach, niepokój, drażliwość lub złość, poczucie bezradności, smutek, itp.
  2. Ma sferę myśli; trudne procesy poznawcze: ścigające się myśli, trudności z koncentracją lub nadmierna koncentracja nad czymś jako forma ucieczki, zamartwianie się itp.
  3. Na sferę ciała: Objawy fizyczne: takie jak przyspieszenie akcji serca, rozstrój żołądka, zmęczenie lub inne nieprzyjemne doznania
  4. Na sferę zachowań: Zahamowanie w konstruktywnym działaniu, lub nieadekwatne działania: Obawa przed wyjściem do przestrzeni publicznej, utrata zainteresowania zwykłymi przyjemnymi zajęciami, kłopoty z relaksem, kłopoty z zaangażowaniem w dbanie o swoje sprawy itp.
  5. Na poczucie izolacji: brak poczucia bliskości: poczucie odłączenia od innych, brak poczucia więzi gdy nie można spotykać się regularnie w szerszym gronie
  6. Na egzekwowanie i dbanie o Twoje prawa w rodzinie, w pracy, wśród bliskich (prawa do poszanowania Twoich granic, prawa do szacunku, do własności, do dbania o swoje prawa) 

Wszystkie te doświadczenia są zrozumiałe w obliczu tak dużych i szybkich zmian, które obecnie zachodzą w naszym stylu życia np.:

  • w metodach organizacji pracy, nauki,
  • w stylu: spotkaÅ„ towarzyskich, spÄ™dzania wolnego czasu,
  • w ograniczeniu podróżowania, narzuceniu dystansu fizycznego.

Każdy z nas w jednostkowy sposób radzi sobie ze zjawiskiem pandemii Covid - 19 i jego konsekwencjami. Według nas warto uświadamiać sobie jak to zjawisko wpływa na każdego z nas aby adekwatnie chronić siebie przed jego destrukcyjnymi wpływami. Z tego też powodu przedstawiamy pytania, które mogą Państwu poprzez formułowanie odpowiedzi - pomóc rozpoznać jak zjawisko pandemii wpływa na funkcjonowanie w życiu:

  1. Sfera emocji: Jakie emocje przeżywasz w związku ze zmianami, które przynosi Covid – 19?. Spróbuj je precyzyjnie nazwać i określić skale ich natężenia od 0 do 10. Nazwij też emocje pozytywne, jeśli je przeżywasz. Określ, które sytuacje przynoszą Ci emocje pozytywne. Z którą emocją najtrudniej Tobie jest sobie poradzić?. Spróbuj nazwać jakie informacje niesie ze sobą ta emocja? Jaka jest jej precyzyjna przyczyna tych najtrudniejszych emocji, jakie sytuacje czy zdarzenia są jej powodem? Co możesz dla siebie zrobić aby lepiej dbać o sferę emocjonalną?
  2. Sfera myśli: Jakie myśli towarzyszą Ci w z w związku ze zmianami, które przynosi Covid – 19?. Nazwij te myśli, które są konstruktywne i pomagają Ci w tych ciężkich czasach. Nazwij też te myśli, które Ci utrudniają funkcjonowanie. Z jakimi emocjami są  one powiązane i z jakimi sytuacjami?. Jak możesz dbać o sferę  poznawczą w lepszy sposób?
  3. Sfera ciała; Jakie objawy fizyczne towarzyszą Ci w z w związku ze zmianami, które przynosi Covid – 19?. Zaobserwuj siebie podczas kilku dni – które sfery funkcjonowania fizycznego działają prawidłowo? A które sprawiają dyskomfort ? Jak zmienił się sposób Twojego dbania o ciało, sprawność fizyczną, stres? Co dla siebie w tym względzie warto zrobić? Od czego zaczniesz? Co może Ci w tym względzie pomóc?
  4. Sfera zachowań: Jakie zmiany zachowania towarzyszą Ci w związku ze zmianami, które przynosi Covid – 19?. Które zmiany są dla Ciebie pozytywne, jakie przynoszą korzyści ? Jakie zmiany zachowań są trudne? Z jakiego powodu są trudne? Jakie to wywołuje konsekwencje? Jakie potrzeby są nie zaspokojone ? Co możesz zrobić aby lepiej zadbać o konstruktywność swoich zachowań? Jaki masz wpływ na zachowania swoich bliskich?
  5. Izolacja społeczna: Jak radzisz sobie z izolacją społeczną?. Czego Ci brakuje teraz najbardziej w związku z izolacją społeczną? Na co jeszcze wpływa izolacja społeczna w Twoim życiu? Jak sobie z tym radzisz? Na ile Ty sam/sama nie prowokujesz izolacji społecznej ograniczając wszystkie kontakty? Co może Ci pomóc w utworzeniu na nowo lub w utrzymaniu satysfakcjonujących więzi społecznej?
  6. Inny wpływ: Na co jeszcze wpływa Covid – 19 w Twoim życiu? Jak możesz sobie pomóc? Czy nadal dbasz o swoje prawa w rodzinie, wśród bliskich w pracy?. Jak dbasz o swoją kondycję psychiczną? Na ile dajesz sobie prawo  do pójścia do specjalisty?

Jeśli udzielenie sobie odpowiedzi na te pytania sprawia Państwu trudności, pomocna może okazać się rozmowa z drugą osobą: członkiem rodziny, przyjacielem, znajomym czy specjalistą. Rozmowa nie zawsze rozwiąże wasze problemy czy rozwieje wszystkie wątpliwości, ale może pomóc rozjaśnić pewne kwestie, rozładować emocje, obniżyć napięcie mięśniowe, złagodzić stres i doświadczyć ulgi. Istnieje obecnie wiele form kontaktu z innymi na odległość: telefony, czaty, komunikatory video, fora dyskusyjne. Pomocne może być także uświadomienie sobie, że dzięki zastosowaniu przez nas różnych strategii przetrwaliśmy już wiele trudnych sytuacji. Każdy z nas ma zasoby, z których może czerpać. Jest naturalne, że dla każdego z nas może to być coś innego - podzielenie się swoim przeżywaniem z kimś bliskim, stosowanie technik relaksacyjnych czy powrót do rytuałów, które działają uspokajająco, to tylko jedne z wielu sposobów..

Ważne, by zastanowić się, co nam służy, pamiętając, że mamy ograniczony wpływ na sytuację, ale mamy np. wpływ na swoje uczucia i możemy stosować różne  metody radzenia sobie z nimi. Z tego też powodu zachęcamy aby zastanowić się, czego każdy z Państwa potrzebuje w tym trudnym okresie i skorzystać z dostępnych sposobów ich realizacji.

Jeśli jednak zauważasz, że przestałeś /aś dbać o swoje prawa w relacjach rodzinnych lub lęk czy cierpienie, które przeżywasz jest tak duże, że uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie –

zadbaj o siebie – skontaktuj się ze specjalistą, który zapewni Ci profesjonalną pomoc i wsparcie.

Dane kontaktowe

Al. Zjednoczenia 11 01-829 Warszawa
(wejście od ul. Daniłowskiego)

Zapisy na konsultacje w sekretariacie poradni
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.
tel : 22 864-73-06